Doktor i pacjent
Proktologia logo

Proktologia

    W ramach poradni proktologicznej zapewniamy naszym pacjentom kompleksowe usługi z zakresu diagnostyki, profilaktyki, oraz leczenia chorób związanych z jelitem grubym, odbytnicą i odbytem. Używając najlepszej klasy sprzętu, nasz specjalista zapewnia opiekę na najwyższym poziomie, dostosowując metody leczenia indywidualnie do każdego pacjenta.

    Zapoznaj się ze szczegółowym zakresem usług w poradni. 

    Zakres usług

    Zakres usług

    • rektoskopia
    • anoskopia
    • leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową
    • gumkowanie guzków krwawniczych sposobem Barrona
    • nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu
    • wycięcie poszerzonego fałdu brzeżnego odbytu
    • usuwanie drobnych kłykcin kończystych odbytu
    • konsultacja chirurgiczna
    • konsultacja proktologiczna

    Gumkowanie guzków krwawniczych sposobem Barrona

    Gumkowanie guzków krwawniczych sposobem Barrona

    Jest to bezpieczna, szybka i bezbolesna metoda usuwania guzków krwawniczych, dzięki czemu błyskawicznie stała się jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania żylaków odbytu II i III stopnia. Polega ona na nałożeniu na guzek krwawniczy opaski, która hamuje dopływ krwi. W rezultacie hemoroid samoistnie obumiera i po kilku dniach odpada. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do swojej normalnej aktywności.

    Jak przebiega zabieg?

    Podczas zabiegu lekarz stosuje precyzyjny ligator ssący, który zasysa guzek krwawniczy umożliwiając zsunięcie na jego nasadę gumowej opaski. Ponieważ ligator znajduje się w obszarze pozbawionym zakończeń nerwowych pacjent nie odczuwa podczas zabiegu żadnego bólu.

    Po jej nałożeniu w rezultacie hemoroid pozbawiony dostępu do krwi po kilku dniach – lub nawet kilkunastu godzinach – samoistnie obumiera i odpada razem z opaską. Po zabiegu pacjent zwykle nie odczuwa dyskomfortu i od razu jest zdolny do pracy. Czasem mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe trwające 2-3 dni, które łagodzone są przez leki przeciwbólowe. Jednorazowo zwykle zakłada się 1 opaskę. Maksymalnie wykonuje się 3-4 zabiegów po 1 gumce w zależności od potrzeby. Nałożenie jednej trwa zaledwie kilka minut. Zabieg można powtarzać co 3-4 tygodnie. Metoda umożliwia całkowite wyleczenie. 

    Nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu

    Nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu

    Zakrzep brzeżny odbytu to siny guzek, bolesny przy dotyku czasem swędzący lub krwawiący jeśli pęknie. Nosi on wiele nazw: zakrzepica splotu żylnego okołoodbytowego, zakrzepica okołoodbytowa, zakrzep hemoroidów zewnętrznych, czy też krwiak okołoodbytowy. Najprościej rzecz ujmując jest to zakrzep powstały w splocie żylnym zewnętrznym odbytu.

    Nie jest znana przyczyna jego powstawania, choć zidentyfikowano kilka czynników ryzyka, takich jak siedzący tryb życia, zaparcia, forsowne wypróżnienia, ciąża, poród. Sprzyja jego powstawaniu spożywanie alkoholu, biegunka oraz siadanie na zimnym podłożu. Można go leczyć zachowawczo jednak w przypadku dużych, bolesnych świeżo powstałych zakrzepów najlepszy efekt i natychmiastową ulgę uzyskuje się poprzez nacięcie zakrzepu.

    Jak wygląda zabieg? 

    Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W operowaną okolice podaje się zastrzyk, który znosi czucie bólu, pozostawiając czucie dotyku. Następnie nacina się zakrzep i ewakuuje skrzepy przerywając przy tym sploty żylne zewnętrzne odbytu co może zapobiec ponownemu powstaniu w tym miejscu zakrzepu.

    Pozostałością po naciętym zakrzepie brzeżnym może być poszerzony fałd anodermy, co może stanowić defekt kosmetyczny.

    Rektoskopia

    Rektoskopia

    Rektoskopia jest badaniem endoskopowym, mającym na celu diagnozę chorób odbytnicy i odbytu. Wykonywane jest za pomocą rektoskopu – czyli sztywnej rurki endoskopowej, o długości od 20 do 30 cm i średnicy 2 cm. Umożliwia ona dokładne obejrzenie ścian jelita czy hemoroidów. Do badania pacjent przyjmuje standardową pozycję kolankowo-łokciową.

    Badanie zwykle nie sprawia istotnych dolegliwości choć czasem może być nieprzyjemne. W trakcie badania możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego, a także wykonanie drobnych, mało inwazyjnych zabiegów np. usuwania polipów.

    Cały zabieg trwa zaledwie około 10 min, a przez kilka dni po jego wykonaniu może pojawić się krwawienie – zazwyczaj po wycięciu materiału do badania histopatologicznego

    Wskazań do wykonania zabiegu jest wiele, w tym m. in.:

    • Guzki w okolicy odbytu  
    • Krwawienie z odbytu
    • Ślady krwi w kale
    • Bezwiedne oddawanie stolca
    • Stolce ołówkowe
    • Podejrzenie polipów
    • Bolesność okolic odbytu i podbrzusza
    • Nieprawidłowy rytm oddawania stolca

    Leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową

    Leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową

    Szczelina odbytu jest bolesnym, podłużnym pęknięciem błony śluzowej końcowego odcinka kanału odbytu. Powstaje na skutek mechanicznego uszkodzenia wynikającego z zaparć lub biegunek. Szczelina odbytu jest drugą pod względem występowania – zaraz po hemoroidach – chorobą odbytu występującą w naszym kraju.

    Wyróżnia się dwa stadia schorzenia: ostre (świeże uszkodzenie, często gojące się samoistnie) oraz przewlekłe (uszkodzenie, które nie zagoiło się w ciągu 6 tygodni).

    Objawy to m. in.: silny ból w okolicy odbytu pojawiający się przy wypróżnianiu i trwający jakiś czas po nim, krwawienie z odbytu, silne parcie na stolec, pieczenie i swędzenie odbytu.

    Ze względu na niepełną skuteczność leczenia farmakologicznego leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów. Toksyna botulinowa jest to silny inhibitor, który uwalnia acetylocholiny z zakończeń nerwowych odpowiadające za skurcz mięśni. Wstrzyknięcie toksyny powoduje zatem zmniejszenie napięcia mięśni zwieracza wewnętrznego kanału odbytu i sprzyja gojeniu się schorzenia.

    U 75%-90% pacjentów leczonych w ten sposób obserwuje się całkowite wyleczenie w czasie około 2 miesięcy od zabiegu.

    Zespół

    Kontakt

    Świadczenia prywatne

    Pewne i szybkie terminy, brak kolejek, ekspresowa rejestracja online lub przez

    Godziny otwarcia
    Od poniedziałku do piątku: 8:00-20:00

    Rejestracja
    Tel. (56) 658 44 22

    Gdzie realizowane są usługi

    Przychodnia główna Lecznic Citomed

    87-100 Toruń, ul. M. Skłodowskiej-Curie 73

    zobacz szczegóły >