
Neurologopedia
O poradni
O Poradni
Neurologeda zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń komunikacji, które spowodowane są uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Pani Marlena zaprasza do gabinetu zarówno dzieci, jak i dorosłych. W swojej pracy klinicznej w szpitalu zajmuje się głównie pracą z pacjentem po udarze, z otępieniem, z chorobą Alzheimera czy z rurką tracheostomijną. W ramach pracy w Fundacji ,,Dorotkowo'' zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży i dorosłych z chorobami genetycznymi. Natomiast w przedszkolach prowadzi diagnozę i terapię dzieci zarówno w normalnie intelektualnej, jak również dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Teraz przyjmuje także w naszej placówce przy ul. Lubickiej 21, do której serdecznie zapraszamy.
Jak przygotować się do wizyty?
Należy zabrać ze sobą wszystkie konieczne dokumenty poświadczające przebieg choroby czy urazu związanego z zaburzeniami mowy. Jeśli zaburzenia są skutkiem udaru, urazu lub guza mózgu, ważna jest karta informacyjna ze szpitala.
Jak wygląda wizyta u neurologopedy?
Wizyta zawsze zaczyna się od wywiadu z rodzicem bądź pacjentem, ma to na celu wychwycenie przyczyn nieprawidłowości. Kolejnym etapem wizyty jest diagnoza logopedyczna, podczas której logopeda oprócz badania mowy spontanicznej sprawdza budowę i sprawność narządów artykulacyjnych, zgryz i stan zębów, sposób oddychania i połykania, rozumienie i nadawanie mowy, lateralizację, pamięć oraz koncentrację. W razie jakiś wątpliwości neurologopeda może skierować pacjenta na konsultację lekarską np.: z neurologiem, foniatrą czy ortodontą, aby postawić celną diagnozę i zaplanować terapię odpowiednią dla pacjenta.

Zakres usług
Zakres usług
Warto wybrać się na konsultacje do neurologopedy gdy:
- dziecko nie mówi lub mówi bardzo mało, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, nie reaguje na swoje imię i nie wskazuje paluszkiem.
- dziecko jest z grupy ryzyka, tzn. nieprawidłowy przebieg ciąży, dziecko jest wcześniakiem, było karmione sondą lub spędziło dużo czasu w inkubatorze.
- dziecko/dorosły ma aparat ortodontyczny, a leczenie nie przynosi zakładanych rezultatów, w takim przypadku warto sprawdzić pozycję spoczynkową języka i połykanie.
- dziecko ma problemy ze ssaniem, gryzieniem, żuciem.
- podejrzewasz zaburzenia neurologiczne, wady genetyczne i gdy zostały one już stwierdzone.
- dziecko/dorosły ma zaplanowany zabieg podcięcia wędzidełka, warto się do takiego zabiegu przygotować z pomocą logopedy, aby zapobiec ewentualnym bliznom i zrostom.
- dorosły jest po udarze, zatrzymaniu krążenia czy urazie mózgu i występują u niego trudności w mowie czy w połykaniu.
Zespół
Zespół

Kontakt
Kontakt

Świadczenia prywatne
Pewne i szybkie terminy, brak kolejek, ekspresowa rejestracja online lub przez
Godziny otwarcia
Od poniedziałku do piątku: 8:00-20:00
Rejestracja
Tel. (56) 621 43 80
Gdzie realizowane są usługi
Przychodnia główna Lecznic Citomed
87-100 Toruń, ul. Lubicka 21/U3