Bolesna choroba oczu - Jak rozpoznać zaćmę i jak ją leczyć?

Oko jest narządem, które starzeje się w tym samym tempie jak cały organizm. Mięśnie z czasem słabną, dodatkowo soczewka traci swoją elastyczność. Pogorszenie widzenia jest naturalnym procesem, jednak niektóre objawy powinny zapalić w głowie czerwone światełko.

Pierwsze objawy zaćmy.

Warto zaznaczyć na samym początku, że zaćma, czyli cataracta to bezbolesna choroba, która zazwyczaj dotyka ludzi w starszym wieku. Można jednak spotkać się z nią na samym początku swojego życia. W takim przypadku mówimy o zaćmie wrodzonej, do której może dojść wskutek przebytego urazu lub choroby, a nawet braku odpowiedniej higieny. Choroba uwidacznia się w postępującym zmętnieniu naturalnej soczewki oka
W zależności od tego z jakim rodzajem zaćmy nabytej mamy do czynienia, objawy mogą różnić się między sobą. W przypadku zaćmy korowej największym problemem jest niezwykle szybkie postępowanie choroby. Ostrość widzenia widocznie spada, czasem pojawia się tzw. dwojenie jednooczne.
 

W zaćmie podtorebkowej tylnej u pacjenta dochodzi do zauważalnego spadku ostrości widzenia, dotyczy to w szczególności bliży. Dlatego czytanie sprawia duży problem, a z czasem staje się wręcz niemożliwe. Sygnałem ostrzegawczym jest pogorszenie widzenia nawet w dobrych warunkach oświetleniowych.

Zaćma jądrowa powoduje, że w zdecydowanej większości pacjenci twierdzą, że ich okulary korekcyjne, których dotychczas używali do czytania stają się zbędne. Pacjent ostro i dobrze widzi nawet z bliska. Jest to objaw postępującej krótkowzroczności refrakcyjnej. Jednak ostrość widzenia wyraźnie pogarsza się w przypadku dali. Problemem dodatkowym staje się zwiększenie abberacji sferycznej, której skutkiem jest zamazywanie krawędzi, a ostre widzenie występuje wyłącznie w centrum obrazu.

W zaćmie jądrowej oraz podtorebkowej tylnej może dojść do pożółcenia widzianego obrazu, jakby pacjent patrzył przez lekko przydymione okulary.
Niezależnie od rodzaju choroby we wszystkich przypadkach pojawia się stopniowe pogarszanie widzenia, pomimo stosowania dopasowanej korekcji w postaci okularów.

Do innych ważnych objawów zaćmy należą:

  • problemy z prowadzeniem samochodu po zmierzchu,
  • pojawienie się poświaty i efektu halo,
  • odczuwalny spadek ostrości widzenia w dali,
  • zamglony obraz.

Kontakt w sprawie leczenia zaćmy z Centrum Okulistyki Laserowej Zdrowe Oczy pod numerem 723 186 483

Nowoczesna metoda leczenia zaćmy.

Według danych WHO na całym świecie jest ponad 75 milionów osób mogących stracić wzrok z powodu zaćmy. Na szczęście istnieją współczesne metody leczenia, które wyróżniają się wysoką skutecznością. Doskonałym przykładem jest fotoemulsyfikacja ultradźwiękowa.

Fakoemulsyfikacja (łac. phacoemulsificatio cataractae) ultradźwiękowa jest chirurgiczną metodą usunięcia zaćmy, która przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych. Przebieg zabiegu nie jest skomplikowany. Chirurg najpierw wykonuje niewielkie nacięcie o długości około trzech milimetrów. Dzięki precyzyjnemu nacięciu lekarz zyskuje możliwość wprowadzenia bezpośrednio do soczewki oka końcówki OZiL fakoemulsyfikatora. Urządzenie emituje ultradźwięki, które powodują rozbicie zmętniałego jądra soczewki oka, a niepotrzebne jego fragmenty zostają wypłukane. Po procesie usunięcia soczewki pozostaje jedynie tylna torebka, która tworzy miejsce do wszczepienia nowej soczewki.

Zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest w znieczuleniu przy pomocy specjalnych kropel i trwa nie więcej niż 20 minut. Pacjent nie wymaga hospitalizacji i może wrócić do swoich codziennych obowiązków już tego samego dnia. Przez pewien okres po zabiegu konieczne zakraplanie oka według zaleceń lekarza specjalisty. Następnego dnia po zabiegu przeprowadzane badanie kontrolne.

Soczewka wszczepiana w trakcie zabiegu to implant wykonany najczęściej z silikonu, polimetakrylanu metylu lub akrylu, który jest uważany za najbezpieczniejszy materiał. Dodatkowo soczewka dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta i może być jednoogniskowa, wieloogniskowa, która zastępuje szkła korekcyjne lub toryczne, które wyrównują astygmatyzm.

 

Nie czekaj w kolejce.

Zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej możliwy jest do wykonania w ramach świadczeń refundowanych Przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak oczekiwanie w długiej kolejce często dla pacjentów jest nie do przyjęcia. Dlatego można skorzystać z usług odpłatnych.
 
"Wyjdź z kolejki. Rozważ zabieg odpłatny" jest kampanią edukacyjną, która a na celu przybliżenie problemu pacjentów z zaćmą, jednocześnie wskazując możliwość jest skutecznego leczenia. Dostęp do refundowanych zabiegów jest bardzo ograniczony, dlatego kampania skupia się również na wskazaniu miejsc wykonujących zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Mapa ośrodków medycznych dostępna na stronie jest przejrzysta, wystarczy wpisać swój kod pocztowy, aby wyświetlić najbliższy ośrodek medyczny w swojej okolicy. Kampania stanowi źródło wiedzy na temat objawów zaćmy, jak również wskazuje kroki, które można podjąć w celu profilaktyki choroby.