Rezonans magnetyczny - na czym polega badanie?

Postawienie prawidłowej diagnozy pozwala, skutecznie walczyć z konkretną chorobą. Nie zawsze da się jednoznacznie określić przyczynę pogorszonego stanu zdrowia np. przy pomocy badań laboratoryjnych. Wszystkie kwestie związane m.in. z układem neurologicznym wymagają szerszej diagnostyki. W celu znalezienia faktycznego źródła bólu głowy pacjenta, czy pogorszonego widzenia, wykorzystuje się rezonans magnetyczny.


Badanie MR
Badanie MR, czyli (ang. magnetic resonanse), to nowoczesny sposób obrazowania, który pozwala dokładnie zbadać najgłębsze struktury naszego organizmu w tym tkanek miękkich, kości, czy przepływ krwi w naczyniach tętniczych i żylnych. Swoje działanie zawdzięcza magnetycznym właściwościom cząsteczek wody w organizmie pacjenta. Protony, bo o nich właśnie mowa, umieszczone w polu magnetycznym rezonansu magnetycznego, ulegają uporządkowaniu. Następnie zmieniają swój stan poprzez działanie fal radiowych na danej częstotliwości. Protony oddają swoją energię, wysyłając fale o tej samej częstotliwości. Czujniki urządzenia odbierają fale, a komputer przekształca je na przekrojowy obraz medyczny. Choć cały proces wydaje się nieco skomplikowany. W trakcie badania pacjent w żaden sposób nie odczuwa działania rezonansu magnetycznego. Badanie MR jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne.


Bezpieczeństwo i skuteczność diagnozy
W przeciwieństwie do badań rentgenowskich rezonans magnetyczny nie wykorzystuje żadnego promieniowania. Dzięki temu jest całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla naszego organizmu. Nie ma przeciwwskazań do wykonania obrazowania dzieciom, czy kobietom w ciąży, jednak o rezonansie zawsze powinien zostać poinformowany lekarz ginekolog, który wyrazi zgodę na badanie. Wykorzystanie tak nowoczesnej formy diagnostyki, pozwala na wykrycie nawet najmniejsza zmiana w naszym organizmie. Jest niezwykle ważne w przypadku podejrzeń takich schorzeń jak np. tętniak mózgu. Wówczas specjalistyczne placówki wykonują tzw. angio rezonans, który pozwala uwidocznić obraz przepływającej w naczyniach krwi. W ten sposób lekarz może jednoznacznie potwierdzić bądź zaprzeczyć podejrzeniom tętniaka.


Wskazania do badania
Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany w niemal każdej dziedzinie medycyny. Wszelkie problemy związane z kręgosłupem, są diagnozowane właśnie dzięki badaniom MR. Tego rodzaju obrazowanie sprawdza się także w przypadku takich chorób jak stwardnienie rozsiane, czy Alzheimer. Zdiagnozowanie tętniaka głowy, nie jest możliwe bez wcześniejszego wykonania rezonansu magnetycznego. Jeżeli męczą nas nawracające bóle głowy, odczuwamy pogorszenie naszego stanu zdrowia, a w szczególności wzroku. Powinniśmy jak najszybciej udać się do neurologa. Lekarz w celu potwierdzenia bądź wykluczenia tętniaka, kieruje pacjenta na badanie MR. Nigdy nie należy lekceważyć silnego, powtarzającego się bólu głowy, gdy dodatkowo towarzyszą nam mdłości, opada nam powieka, a jakość naszego widzenia się pogorszyła, należy niezwłocznie skonsultować tego typu objawy ze specjalistą. Rezonans magnetyczny jest jedynym badaniem, które jest w stanie zlokalizować patologiczną zmianę w naczyniach tętniczych. Nowoczesny sprzęt pozwala określić jego dokładne położenie, oraz wielkość i stopień zaawansowania. Wykryty w porę tętniak jest zdatny do leczenia, bądź całkowitego usunięcia.


Przebieg badania
Rezonans magnetyczny głowy możemy wykonać w ramach NFZ. Trzeba jednak mieć na uwadze dłuższy czas oczekiwania na swój termin. W przypadku podejrzenia tak poważnych zmian jak tętniak głowy warto przemyśleć skorzystanie z usług prywatnej placówki. Niepubliczne pracownie rezonansu oferują znacznie szybszy termin badania, oraz jego opisu. Bez względu na to czy wykonamy obrazowanie prywatnie, czy w ramach NFZ, należy mieć przy sobie skierowanie od lekarza specjalisty. W innym wypadku, badanie nie będzie mogło zostać wykonane w danym terminie. Przygotowanie do MR różni się w zależności od diagnozowanej części ciała. Jeżeli lekarz zlecił podanie kontrastu, należy zgłosić się do pracowni na czczo. W innym wypadku nie jest to konieczne. Ważny jest nasz ubiór. Ze względu na silne działanie pola magnetycznego, musimy pamiętać, by nasz strój nie zawierał żadnych metalowych elementów. Musimy zrezygnować także z biżuterii oraz ozdób do włosów. Ważną kwestią, jest szczegółowe wypełnienie kwestionariuszy przed wykonaniem badania. Jeżeli chorujemy przewlekle, bądź w przeszłości przechodziliśmy jakiekolwiek zabiegi czy operacje, koniecznie musimy o tym poinformować pracowników pracowni MR. Bardzo istotne są wszelkie informacje na temat wczepionych implantów. Sztuczne elementy wykonane z niektórych tworzyw, mogą wykluczyć nas z badania. Czas trwania obrazowania różni się w zależności od konkretnej części ciała. W przypadku rezonansu magnetycznego głowy jest to ok. 60 minut. Podczas badania pacjent cały czas leży. W żaden sposób nie odczuwa dyskomfortu ani bólu. W celu zwiększenia jego komfortu zakłada słuchawki, które wyciszają proces badania. Rezonans magnetyczny pozwala podjąć walkę z nawet najcięższą chorobą. Korzystajmy z możliwości, jakie daje nam nauka i badajmy się w nowoczesny i skuteczny sposób.