Pielęgnacja skóry zimą

pielęgnacja

Pielęgnacja skóry zimą wymaga szczególnej troski.

 
Niskie temperatury, wiatr, ogrzewanie oraz zmiany temperatury działają niekorzystnie na stan skóry. Te czynniki zewnętrzne mogą wywoływać uszkodzenie bariery ochronnej naskórka, co prowadzi do zwiększenia jej wrażliwości. Objawami jej naruszenia jest nadmierna wrażliwość skóry: przesuszenie, świąd, zaczerwienie, łuszczenie naskórka czy uczucie „ściągnięcia”.  W okresie zimowym każdy rodzaj skóry może stać się skórą wrażliwą, dlatego ważne jest stosowanie kosmetyków, które w swoim składzie mają czynniki nawilżające, kojące oraz ochronne. Natomiast powinno unikać się takich, które mają składniki drażniące oraz potencjalnie alergizujące (barwniki, zapachy, konserwanty).

pielęgnacja twarzy

Na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych typowo do cery wrażliwej, które mają w swoim składzie np. kwas hialuronowy, mocznik, glicerynę (mające zdolność wiązania wody w naskórku). Ważnymi składnikami są także alantoina, pantenol o właściwościach łagodzących podrażnienia. Ponadto ceramidy (składniki cementu międzykomórkowego) są regularnie wypłukiwane podczas mycia twarzy, dlatego należy uzupełniać ich niedobór podczas pielęgnacji codziennej. Doskonałe właściwości okluzyjne (blokujące odparowanie wody z naskórka) posiada kolagen, aloes, woski, kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe oraz silikony. Substancje takie jak wazelina lub parafina tworzą barierę nieprzepuszczalną dla gazów dlatego nie zaleca się stosowania kosmetyków przez osoby z cerą trądzikową i tłustą (może doprowadzić do zaostrzenia zmian zapalnych). Należy nie zapominać o konieczności stosowania kremu z filtrami UV, całorocznie! Wrażliwa skóra może być bardziej podatna na działanie promieniowania słonecznego i co za tym idzie tworzenie się na niej przebarwień.

Pielęgnacja w gabinecie kosmetologicznym jest tak samo ważna jak pielęgnacja domowa. Przykładowy zabieg dla cery wrażliwej składa się z kilku etapów: demakijażu, złuszczeniu naskórka za pomocą peelingu enzymatycznego, następnie wprowadzeniu serum za pomocą ultradźwięków oraz nałożeniu maski kremowej. Już po pierwszym zabiegu skóra jest nawilżona i gładka, widać poprawę kolorytu i struktury skóry. W trakcie wszystkich zabiegów przeprowadzany jest wywiad oraz analiza skóry tak aby poznać przyczynę nadmiernej wrażliwości skóry. Następnie dobierane są także kosmetyki do stosowania na co dzień.

W okresie zimowym powinno się zwracać szczególną uwagę na składy kosmetyków oraz rodzaje zabiegów dostępnych w gabinetach kosmetologicznych, dzięki którym można załagodzić podrażnienia i nieprzyjemne odczucia skóry wrażliwej.