Nowoczesna diagnostyka rezonansem magnetycznym w Toruniu

zdjęcie przedstawiające przygotowanie pacjenta do badania

Rezonans magnetyczny to nowoczesny sposób badania, dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu narządów wewnętrznych pacjenta we wszystkich płaszczyznach. Z tej metody diagnostyki obrazowej korzystają lekarze różnych specjalizacji.

Citomed proponuje swoim pacjentom także inne sposoby nowoczesnej diagnostyki: tomograf komputerowy, RTG cyfrowe oraz cyfrową mammografię.  

Na czym polega obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny i jego działanie oparte są na naturalnych właściwościach magnetycznych cząstek wody, które znajdują się w ciele człowieka. Dane uzyskane z czujnika tomografu przetwarzane są na przekrojowy obraz medyczny. Zaawansowana technika komputerowa pozwala obecnie tworzyć trójwymiarowe obrazy badanych narządów.

Co pokazuje rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem umożliwia wykrycie przeróżnych anomalii oraz nieprawidłowości w obszarze ludzkiego organizmu. Specjaliści uzyskują szczegółowy obraz wewnętrznych struktur, co służy całemu procesowi diagnostycznemu. Można prześledzić całą strukturę naczyń krwionośnych, układu szkieletowego i kręgosłupa, stawów, narządów wewnętrznych oraz mózgu.

Wskazania do badania rezonansem magnetycznym są bardzo różne. Lekarze zlecają je zwłaszcza wtedy, gdy nie otrzymali jednoznacznych wyników pochodzących z innych, mniej dokładnych badań diagnostycznych lub gdy chcą postawić ostateczną diagnozę. Rezonans stosuje się w przypadku podejrzenia schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, chorób jamy brzusznej i okolic klatki piersiowej. Rezonans magnetyczny skutecznie wykrywa guzy w płucach, sercu, tkankach miękkich i w układzie rozrodczym. 

Przeciwwskazania do badania rezonansem magnetycznym

Diagnostyka rezonansem jest bezpieczna, jednak w niektórych przypadkach nie powinna być przeprowadzana. Z możliwości korzystania z tej metody wyklucza się:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym urządzeniem elektronicznym,
  • pacjentów z metalicznymi elementami w ciele,
  • pacjentów z założonymi ferromagnetycznymi klipsami naczyniowymi,
  • osoby z silną klaustrofobią,
  • pacjentów z protezami lub implantami ortopedycznymi zrobionymi z metalu.

Badanie rezonansem magnetycznym – jak się przygotować?

Badanie metodą rezonansu magnetycznego jest bezpieczne dla zdrowia człowieka. Niektórzy ludzie jednak odczuwają lęk przed tym badaniem, boją się zwłaszcza przebiegu badania i przebywania w zamknięciu na niewielkiej przestrzeni. Jeżeli mamy skłonność do klaustrofobii, należy poinformować o tym wcześniej, przed przeprowadzeniem diagnostyki. Do badania nie trzeba się przygotowywać w jakiś szczególny sposób. Pacjent nie musi być na czczo, gdyż spożyty pokarm nie ma wpływu na jakość obrazu. Dzieci często poddawane są tzw. sedacji, czyli farmakologicznemu obniżeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Do badania rezonansem magnetycznym należy założyć luźne ubrania z naturalnych tkanin, bez metalowych elementów (guziki, haftki itp.). Ściąga się wszelką biżuterię, kobiety powinny także zrezygnować z makijażu( kosmetyki mogą zawierać drobinki metali). 

W czasie badania osoba kładzie się na stole skanera rezonansu magnetycznego, który po chwili wsuwany jest do wnętrza urządzenia. Należy wiedzieć, że w środku trzeba leżeć nieruchomo. Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wnętrze rezonansu jest wentylowane i oświetlone, a pacjent znajdujący się w nim, jest w stałym kontakcie z osobą nadzorującą. Dla dodatkowego bezpieczeństwa w środku dostępny jest także alarmowy przycisk, który umożliwia w każdej chwili przerwanie badania. Citomed (www.citomed.pl ) dysponuje nowoczesnym rezonansem magnetycznym MRI Excelart Vantage XGV. 

Inne nowoczesne badania diagnostyczne dostępne w Toruniu

Citomed w swojej szerokiej ofercie ma także tomografię komputerową, przeprowadzaną za pomocą zawansowanego szesnastowarstwowego tomografu komputerowego Activion 16. Promienie rentgenowskie prześwietlają ciało, dzięki czemu uzyskać można wielowarstwowe, przekrojowe obrazy różnych partii organizmu.