Zaćma. Wyjdź z kolejki
Wyjdź z kolejki. Rozważ zabieg odpłatny.
„Wyjdź z kolejki. Rozważ zabieg odpłatny” to kampania edukacyjna, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zaćmy, w tym w szczególności jej przyczyn, objawów, sposobów leczenia, procedur związanych z dostępem do świadczeń zdrowotnych i miejsc ich wykonywania, jak również propagowanie profilaktyki.
Zaćma (cataracta)
Zaćma (cataracta) to bezbolesna choroba oczu, polegająca na postępującym mętnieniu naturalnej soczewki oka.
Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?
Na szczęście zaćma jest uleczalna, mimo, że praktycznie nie ma leczenia zachowawczego. Jedynym skutecznym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki i na jej miejsce wszczepienie nowej, sztucznej. Zabieg wykonywany jest metodą tzw. fakoemulsyfikacji – najbezpieczniejszą i najmniej traumatyczną dla oka.
Powikłania
Zabieg jest bezpieczny, ryzyko powikłań wynosi poniżej 1%.
Choroby współistniejące oka
Chociaż u większości pacjentów (90-95%) wykonanie operacji usunięcia zaćmy wyraźnie poprawia ostrość wzroku, u niektórych chorych poprawa widzenia może być niewielka lub może nie poprawić ostrości wzroku w ogóle.
Przeciwskazania do zabiegu w znieczuleniu miejscowym/trybie jednodniowym
- zły ogólny stan pacjenta
- pacjent niewspółpracujący, współpraca trudna do przewidzenia (np. demencja, głuchota, osoby słabosłyszące, dzieci, osoby niepełnosprawne, zespół Downa i in.)
- nasilona choroba Parkinsona lub nasilone samoistne drżenie głowy
- ...
Jak się przygotować do zabiegu?
- kilka dni przed zabiegiem należy szczególnie zadbać o higienę powiek i okolicy oczu
- oko nie może być w stanie zapalnym (nie powinno być zaczerwienione, bez wydzieliny ropnej)
- 3-5 dni przed zabiegiem zalecane jest stosowanie preparatu do higieny okolicy oka np. Blephaclean 2xdz
- 2 dni przed zabiegiem powstrzymać się od wykonania makijażu na twarzy, a zwłaszcza oczu
- 24 godz przed zabiegiem nie stosować kremów na twarz i okolicę oczu
- Dzień przed zabiegiem ew. rano w dniu zabiegu umyć włosy, wziąć kąpiel/prysznic
Po zabiegu
Obowiązkowa pierwsza kontrola po zabiegu jest następnego dnia, najczęściej rano do tego czasu należy zachować opatrunek na oku i go nie zamoczyć
Sposób podawania kropli
Dokładnie umyć ręce przed zakraplaniem oraz po zakropleniu.
Fakomulsyfikacja ultradźwiękami. Jak przebiega leczenie zaćmy?
Choroby oczu stają się utrapieniem dla wielu z nas. Specjaliści nie mają złudzeń, że już niebawem spora część populacji zachoruje na tzw. kurzą ślepotę
Bolesna choroba oczu - Jak rozpoznać zaćmę i jak ją leczyć?
Oko jest narządem, które starzeje się w tym samym tempie jak cały organizm. Mięśnie z czasem słabną, dodatkowo soczewka traci swoją elastyczność. Pogorszenie widzenia jest naturalnym procesem, jednak niektóre objawy powinny zapalić w głowie czerwone światełko.
Jak wygląda leczenie zaćmy?
Światowa Organizacja Zdrowia jasno mówi, że zaćma to najczęstszy powód upośledzenia naszego narządu wzroku. Schorzenie to jest bardzo groźne, gdyż może prowadzić nawet do zupełnej utraty wzroku. W większości wypadków diagnozuje się ją u starszych osób, jednak młodzi ludzie też niekiedy na nią cierpią. Mimo tego, że grozi ślepotą to możną ją bardzo skutecznie leczyć. Co warto wiedzieć na temat zaćmy? Jakie typy wyróżniamy? W jaki sposób ją leczyć? Przekonajmy się!
Leczenie zaćmy - na czym polega fakoemulsyfikacja ultradźwiękami
aćma to poważna choroba oczu, która powoduje całkowite bądź częściowe zmętnienie soczewki, doprowadzając przy tym do zniekształcenia wzroku. Dolegliwość rozwija się bardzo powoli i jest bezbolesna, dlatego jej objawy przez większość pacjentów są początkowo zupełnie ignorowane. Nieleczone schorzenie może jednak znacząco uszkodzić wzrok. Na szczęście współczesna medycyna znalazła skuteczne rozwiązanie pozwalające w pełni wyleczyć zaćmę. Na czym polega fakoemulsyfikacja ultradźwiękami i kiedy należy zapisać się na zabieg?
Jak przebiega leczenie zaćmy?
Szacuje się, że zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób starszych. Ta poważna wada wzroku, może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.