Nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu

Zakrzep brzeżny odbytu to siny guzek, bolesny przy dotyku czasem swędzący lub krwawiący jeśli pęknie. Nosi on wiele nazw: zakrzepica splotu żylnego okołoodbytowego, zakrzepica okołoodbytowa, zakrzep hemoroidów zewnętrznych, czy też krwiak okołoodbytowy. Najprościej rzecz ujmując jest to zakrzep powstały w splocie żylnym zewnętrznym odbytu.

Nie jest znana przyczyna jego powstawania, choć zidentyfikowano kilka czynników ryzyka, takich jak siedzący tryb życia, zaparcia, forsowne wypróżnienia, ciąża, poród. Sprzyja jego powstawaniu spożywanie alkoholu, biegunka oraz siadanie na zimnym podłożu. Można go leczyć zachowawczo jednak w przypadku dużych, bolesnych świeżo powstałych zakrzepów najlepszy efekt i natychmiastową ulgę uzyskuje się poprzez nacięcie zakrzepu.

Jak wygląda zabieg? 

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W operowaną okolice podaje się zastrzyk, który znosi czucie bólu, pozostawiając czucie dotyku. Następnie nacina się zakrzep i ewakuuje skrzepy przerywając przy tym sploty żylne zewnętrzne odbytu co może zapobiec ponownemu powstaniu w tym miejscu zakrzepu.

Pozostałością po naciętym zakrzepie brzeżnym może być poszerzony fałd anodermy, co może stanowić defekt kosmetyczny.

Proktologia - Zespół

lekarz Sławomir Józefowicz

lekarz Sławomir Józefowicz

specjalista chirurgii ogólnej - proktolog

Zobacz Zespół

Powiązane poradnie

Powiązane marki

Powiązane słowa kluczowe