Leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową.

Szczelina odbytu jest bolesnym, podłużnym pęknięciem błony śluzowej końcowego odcinka kanału odbytu. Powstaje na skutek mechanicznego uszkodzenia wynikającego z zaparć lub biegunek. Szczelina odbytu jest drugą pod względem występowania – zaraz po hemoroidach – chorobą odbytu występującą w naszym kraju.

Wyróżnia się dwa stadia schorzenia: ostre (świeże uszkodzenie, często gojące się samoistnie) oraz przewlekłe (uszkodzenie, które nie zagoiło się w ciągu 6 tygodni).

Objawy to m. in.: silny ból w okolicy odbytu pojawiający się przy wypróżnianiu i trwający jakiś czas po nim, krwawienie z odbytu, silne parcie na stolec, pieczenie i swędzenie odbytu.

Ze względu na niepełną skuteczność leczenia farmakologicznego leczenie szczeliny odbytu toksyną botulinową zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów. Toksyna botulinowa jest to silny inhibitor, który uwalnia acetylocholiny z zakończeń nerwowych odpowiadające za skurcz mięśni. Wstrzyknięcie toksyny powoduje zatem zmniejszenie napięcia mięśni zwieracza wewnętrznego kanału odbytu i sprzyja gojeniu się schorzenia.

U 75%-90% pacjentów leczonych w ten sposób obserwuje się całkowite wyleczenie w czasie około 2 miesięcy od zabiegu.

Proktologia - Zespół

lekarz Sławomir Józefowicz

lekarz Sławomir Józefowicz

specjalista chirurgii ogólnej - proktolog

Zobacz Zespół

Powiązane poradnie

Powiązane marki

Powiązane słowa kluczowe