Gumkowanie guzków krwawniczych sposobem Barrona

Jest to bezpieczna, szybka i bezbolesna metoda usuwania guzków krwawniczych, dzięki czemu błyskawicznie stała się jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania żylaków odbytu II i III stopnia. Polega ona na nałożeniu na guzek krwawniczy opaski, która hamuje dopływ krwi. W rezultacie hemoroid samoistnie obumiera i po kilku dniach odpada. Po zabiegu pacjent może od razu wrócić do swojej normalnej aktywności.

Jak przebiega zabieg?

Podczas zabiegu lekarz stosuje precyzyjny ligator ssący, który zasysa guzek krwawniczy umożliwiając zsunięcie na jego nasadę gumkowej opaski. Ponieważ ligator znajduje się w obszarze pozbawionym zakończeń nerwowych pacjent nie odczuwa podczas zabiegu żadnego bólu.

Po jej nałożeniu w rezultacie hemoroid pozbawiony dostępu do krwi po kilku dniach – lub nawet kilkunastu godzinach – samoistnie obumiera i odpada razem z opaską. Po zabiegu pacjent zwykle nie odczuwa dyskomfortu i od razu jest zdolny do pracy. Czasem mogą wsytąpić niewielkie dolegliwości bólowe trwające 2-3 dni, które łagodzone są przez leki przeciwbólowe. Jednorazowo zwykle zakłada się 1 opaskę. Maksymalnie wykonuje się 3-4 zabiegów po 1 gumce w zależności od potrzeby. Nałożenie jednej trwa zaledwie kilka minut. Zabieg mozna powrarzać co 3-4 tygodnie. Metoda umożliwia calkowite wylczenie. 

 

Proktologia - Zespół

lekarz Sławomir Józefowicz

lekarz Sławomir Józefowicz

specjalista chirurgii ogólnej - proktolog

Zobacz Zespół

Powiązane poradnie

Powiązane marki

Powiązane słowa kluczowe