Laryngologia dziecięca

Usunięcie migdałka gardłowego (adenotomia)

Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych, zwłaszcza u dzieci. Zaleca się go w przypadku zaburzeń oddychania przez nos, nawracających infekcji gardła, nosa czy uszu oraz niedosłuchu u dzieci. Usunięcie migdałka pozwala na przywrócenie prawidłowej drożności układu oddechowego, udrożnienia trąbek słuchowych a tym samym pozbycia się w/w problemów.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 30-45 minut. W większości przypadków pacjent może wrócić do domu po kilku godzinach od jego wykonania. W nielicznych przypadkach wskazane jest pozostanie w szpitalu i powrót do domu następnego dnia rano. Po przebytej operacji dzieci bardzo szybko dochodzą do siebie, ból z powodzeniem uśmierzą leki przeciwbólowe. Ryzyko powikłań pozabiegowych jest znikome.

Po operacji zalecany jest oszczędzający tryb życia, unikanie wysiłku fizycznego oraz ograniczenia diety (zakaz przyjmowania pokarmów gorących, twardych, pikantnych) przez około 7 dni.

Zmniejszenie migdałków (tonsillotomia)

Niekiedy przerostowi migdałka gardłowego towarzyszy przerost migdałków podniebiennych. W tym przypadku adenotomia wykonywana jest razem z tonsillotomią, czyli zabiegiem, który polega na zmniejszeniu migdałków podniebiennych poprzez usunięcie ich części.

Tak jak w przypadku usunięcia migdałka gardłowego, zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Na ogół tonsillotomia jest procedurą uzupełniającą do zabiegu adenotomii.

Paracenteza, myryngotomia, tympanostomia.

Nacięcie błony bębenkowej (myryngotomia lub paracenteza) oraz tympanostomia - czyli założenie drenu w otwór w błonie bębenkowej, to zabiegi wskazane przy: 

  • niedosłuchu przewodzeniowym, w przebiegu zalegania płynu w jamie bębenkowej (przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego), który nie ustępuje po leczeniu zachowawczym,
  • nawracających ostrych zapaleniach ucha środkowego.

Często chorobom ucha środkowego u dziecka towarzyszy przerost migdałka gardłowego lub przerost migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego, który wymaga leczenia operacyjnego. Operację w obrębie migdałków można połączyć z myringotomią lub tympanostomią (nacięcie błony bębenkowej). Zabiegi te wykonujemy przez przewód słuchowy, czyli nie ma widocznej rany w okolicy małżowiny usznej.

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Pacjent może wrócić do domu po kilku lub kilkunastu godzinach od operacji. W nielicznych przypadkach wskazane jest pozostanie na noc w szpitalu i powrót do domu następnego dnia rano.

Po operacji zalecana jest ochrona ucha przed wodą (nie wolno zamoczyć ucha) do czasu zagojenia otworu w błonie bębenkowej, lub jeżeli założono dren w otwór w błonie bębenkowej, to do czasu jego samoistnego wypadnięcia (zwykle po 6-12 miesiącach) lub usunięcia drenu przez lekarza i zagojenia otworu w błonie bębenkowej.

Zabiegi wykonywane są w Szpitalu Cito Care

citocare

Laryngologia - Zespół

Laryngologia

Laryngologia - zespół

Laryngologia - Zobacz skład naszego zespołu lekarzy, specjalistów i pielęgniarek

Zobacz Zespół

Powiązane poradnie

Powiązane pracownie

Powiązane marki

Powiązane słowa kluczowe