Menu mobilne

Fitfoot Centrum Podologiczne

Zabiegi na paznokcie

Korekcja wrastających paznokci

Wrastający paznokieć to zmiana deformacyjna – boczne kanty paznokcia wbijają się w otaczający wał paznokciowy. W początkowym stadium pojawia się zaczerwienie i tkliwość, a następnie przewlekły stan zapalny wału paznokciowego, mogący prowadzić do hipergranulacji (tzw.„dzikie mięso”). Ból staje się silny, dolegliwości związane z wrastającym paznokciem mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi podolog, który proponuje różne metody korekcji w zależności od stopnia wrastania paznokcia i obecności stanu zapalnego. Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem leczenia wrastających paznokci jest terapia przy użyciu klamer ortonyksyjnych.

Metody korekcji wrastających paznokci:

- Klamra Onyclip

Klamra metalowa wykonana ze stali o właściwościach sprężynowania, którą nakleja się na płytkę paznokciową w dwóch punktach. Klamrę przycina się uwzględniając szerokość paznokcia oraz dostosowuje się grubość metalowego paska do grubości i elastyczności płytki paznokcia. Założenie klamry Onyclip jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym.

- Klamra Rosa Frasera

Klamra wykonana z drutu niklowo-chromowego. Ten rodzaj klamry wyróżnia się wśród innych indywidualnym jej wykonaniem, a nacisk oraz naprężenie dostosowuje się do kształtu, grubości i stopnia wrastania paznokcia. W systemie klamry Frasera wykorzystano zasadę działania dźwigni. W wyniku stałego naprężenia klamry, boki paznokcia zostają uniesione, nie wywołując podrażnień wałów paznokciowych. Czas trwania jednej serii leczenia obejmuje od 6 do 12 miesięcy.

- Tamponada

Rodzaj opatrunku odciążającego i powiększającego przestrzeń pomiędzy płytką a wałem paznokciowym. Opatrunek nasączony preparatem o działaniu przeciwzapalnym redukuje obrzęk oraz osusza ranę z ropnej wydzieliny. Tamponadę stosuje się podczas terapii wrastających paznokci u niemowląt.

Zalety korekcji wrastających paznokci w gabinecie podologicznym:

  • - uniknięcie interwencji chirurgicznej
  • - skuteczne niwelowanie dolegliwości bólowych
  • - trwała korekcja wzrostu paznokcia
  • - brak ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu
Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Ubytki płytki paznokciowej powstałe jako skutek urazu mechanicznego lub przebytej choroby, można zrekonstruować z zastosowaniem światłoutwardzalnej masy żelowej. Uszkodzone paznokcie należy rekonstruować, aby zabezpieczyć łożysko przed wnikaniem drobnoustrojów oraz aby zapobiegać deformacjom płytki paznokciowej. Istotny jest również aspekt estetyczny, zrekonstruowane paznokcie można pokryć lakierem. W przypadku zakażeń grzybiczych należy w pierwszej kolejności zastosować leczenie miejscowe lub doustne zarekomendowane przez lekarza dermatologa.

Redukcja przerośniętych paznokci

Dość powszechnym schorzeniem dotyczącym paznokci stóp jest przerost, silne zgrubienie płytki paznokciowej.
Jedną z odmian przerostu paznokci jest szponowatość (onychogryphosis), czyli pogrubienie paznokcia na kształt szponu wraz ze zmianą kierunku wzrostu. Wśród przyczyn szponowatości wymienia się: zaburzenia ukrwienia, urazy mechaniczne, noszenie zbyt ciasnego obuwia, silne rogowacenie łożyska.
Innym rodzajem przerostu płytki paznokciowej jest onychauxis – przerost paznokcia ze współistniejącą hiperkeratozą. Paznokcie mają mleczne, żółte zabarwienie, jednak w tym przypadku nie dochodzi do zmiany kierunku wzrostu płytki paznokciowej.
Skrócenie pogrubiałych paznokci w warunkach domowych stanowi duży problem, co więcej często dochodzi do sytuacji, w której pacjent nie jest w stanie założyć zakrytego obuwia. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty podologa, który za pomocą narzędzi rotacyjnych opracuje pogrubiałe paznokcie.

Zabiegi uzupełniające terapię przeciwgrzybiczą paznokci

Zakażenia grzybicze mogą dotyczyć skóry stóp, jak i płytki paznokciowej. Grzybicę wywołują dermatofity, drożdżaki, pleśniowce. Aby leczenie przyniosło rezultaty pierwszym krokiem powinno być wykonanie badania mykologicznego, na podstawie którego lekarz dermatolog zaplanuje odpowiedni program leczenia. Równolegle do terapii doustnej lub miejscowej zaleconej przez lekarza dermatologa, należy oczyszczać grzybicze zmiany chorobowe, aby zwiększyć skuteczność penetracji leków miejscowych i przyspieszyć regenerację paznokci.
Po zakończonej terapii możliwe jest wykonanie rekonstrukcji płytki paznokciowej przy użyciu masy żelowej zawierającej środki przeciwgrzybicze.

Fitfoot Centrum Podologiczne - Zespół

Fitfoot Centrum Podologiczne

Fitfoot Centrum Podologiczne - zespół

Fitfoot Centrum Podologiczne - Zobacz skład naszego zespołu lekarzy, specjalistów i pielęgniarek

Zobacz Zespół

Powiązane marki