PODOLOGIA

→ Korekcja wrastających paznokci

Wrastający paznokieć to zmiana deformacyjna – boczne kanty paznokcia wbijają się w otaczający wał paznokciowy. W początkowym stadium pojawia się zaczerwienie i tkliwość, a następnie przewlekły stan zapalny wału paznokciowego, mogący prowadzić do hipergranulacji (tzw.„dzikie mięso”). Ból staje się silny, dolegliwości związane z wrastającym paznokciem mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi podolog, który proponuje różne metody korekcji w zależności od stopnia wrastania paznokcia i obecności stanu zapalnego. Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem leczenia wrastających paznokci jest terapia przy użyciu klamer ortonyksyjnych.

Metody korekcji wrastających paznokci:

  • Klamra Onyclip - klamra metalowa wykonana ze stali o właściwościach sprężynowania, którą nakleja się na płytkę paznokciową w dwóch punktach. Klamrę przycina się uwzględniając szerokość paznokcia oraz dostosowuje się grubość metalowego paska do grubości i elastyczności płytki paznokcia. Założenie klamry Onyclip jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym.
  • Klamra Rosa Frasera - klamra wykonana z drutu niklowo-chromowego. Ten rodzaj klamry wyróżnia się wśród innych indywidualnym jej wykonaniem, a nacisk oraz naprężenie dostosowuje się do kształtu, grubości i stopnia wrastania paznokcia. W systemie klamry Frasera wykorzystano zasadę działania dźwigni. W wyniku stałego naprężenia klamry, boki paznokcia zostają uniesione, nie wywołując podrażnień wałów paznokciowych. Czas trwania jednej serii leczenia obejmuje od 6 do 12 miesięcy.
  • Tamponada - rodzaj opatrunku odciążającego i powiększającego przestrzeń pomiędzy płytką a wałem paznokciowym. Opatrunek nasączony preparatem o działaniu przeciwzapalnym redukuje obrzęk oraz osusza ranę z ropnej wydzieliny. Tamponadę stosuje się podczas terapii wrastających paznokci u niemowląt.

Zalety korekcji wrastających paznokci w gabinecie podologicznym:

  • uniknięcie interwencji chirurgicznej
  • skuteczne niwelowanie dolegliwości bólowych
  • trwała korekcja wzrostu paznokcia
  • brak ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu
→ Rekonstrukcja płytki paznokciowej


Ubytki płytki paznokciowej powstałe jako skutek urazu mechanicznego lub przebytej choroby, można zrekonstruować z zastosowaniem światłoutwardzalnej masy żelowej. Uszkodzone paznokcie należy rekonstruować, aby zabezpieczyć łożysko przed wnikaniem drobnoustrojów oraz aby zapobiegać deformacjom płytki paznokciowej. Istotny jest również aspekt estetyczny, zrekonstruowane paznokcie można pokryć lakierem. W przypadku zakażeń grzybiczych należy w pierwszej kolejności zastosować leczenie miejscowe lub doustne zarekomendowane przez lekarza dermatologa.


→ Redukcja przerośniętych paznokci


Dość powszechnym schorzeniem dotyczącym paznokci stóp jest przerost, silne zgrubienie płytki paznokciowej.
Jedną z odmian przerostu paznokci jest szponowatość (onychogryphosis), czyli pogrubienie paznokcia na kształt szponu wraz ze zmianą kierunku wzrostu. Wśród przyczyn szponowatości wymienia się: zaburzenia ukrwienia, urazy mechaniczne, noszenie zbyt ciasnego obuwia, silne rogowacenie łożyska. Innym rodzajem przerostu płytki paznokciowej jest onychauxis – przerost paznokcia ze współistniejącą hiperkeratozą. Paznokcie mają mleczne, żółte zabarwienie, jednak w tym przypadku nie dochodzi do zmiany kierunku wzrostu płytki paznokciowej. Skrócenie pogrubiałych paznokci w warunkach domowych stanowi duży problem, co więcej często dochodzi do sytuacji, w której pacjent nie jest w stanie założyć zakrytego obuwia. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty podologa, który za pomocą narzędzi rotacyjnych opracuje pogrubiałe paznokcie.


ZABIEGI PODOLOGICZNE

Podstawowy zabieg podologiczny
Podstawowy zabieg podologiczny obejmuje pielęgnację oraz leczenie stóp. Po wstępnej konsultacji i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, umożliwiającemu postawienie diagnozy, podolog określa plan terapii. Podczas pierwszej wizyty zakładana jest karta pacjenta, w której podolog zamieszcza informacje na temat przebiegu leczenia. Zabieg obejmuje skrócenie paznokci, oczyszczenie wałów paznokciowych, usunięcie zrogowaceń, a następnie peeling i wmasowanie odpowiednio dobranych preparatów, aplikację odżywki do paznokci.
Usuwanie odcisków
Odciski to obszary zrogowaciałego naskórka, powstające wskutek skoncentrowanego i intensywnego ucisku. Mogą być zlokalizowane na bocznych i grzbietowych powierzchniach palców, w wałach paznokciowych, pod płytką paznokciową, na podeszwach stóp. Bolesne odciski należy usuwać, aby zapobiec wciskaniu się mas rogowych w głębsze warstwy naskórka. W trosce o zdrowie stóp nie powinniśmy zwlekać z wizytą w gabinecie podologicznym, gdyż nieleczone odciski mogą indukować stany zapalne.
Usuwanie modzeli i hiperkeratoz
Modzele są ograniczonymi zgrubieniami warstwy rogowej naskórka. Zazwyczaj przyjmują kształt owalny, charakteryzują się żółtawym zabarwieniem. Przyczyną pojawienia się modzeli może być powtarzający się ucisk lub tarcie powstałe jako efekt deformacji w układzie kostnym, noszenia nieodpowiedniego obuwia bądź zbyt głębokiego usuwania martwego naskórka. Modzele można usunąć już podczas pierwszej wizyty, jednak aby trwale pozbyć się problemu należy wyeliminować przyczynę ich powstawania. Podolog zaproponuje odpowiednie odciążenia bądź zaleci dopasowanie wkładek ortopedycznych.
Terapia pękających pięt
Pęknięcia w okolicach pięt przybierają postać szczelin rozchodzących się w różnych kierunkach. Zwykle powstają jako efekt nadmiernie nagromadzonych warstw zrogowaciałego naskórka, przeciążeń stóp, zaburzeń hormonalnych czy niedoborów witaminy A. Niekiedy pęknięcia sięgają aż do skóry właściwej, wywołują bolesność i stanowią drogę wnikania bakterii i wirusów. Nieleczone, zaniedbane pęknięcia współistniejące z suchością pięt mogą doprowadzić do powstania stanów zapalnych i zakażeń. Podolog zredukuje zrogowacenia, oczyści szczeliny, zastosuje specjalistyczne preparaty przywracające elastyczność skóry i odpowiedni poziom nawilżenia.
Dobór odciążeń i ortez
Odciążenia stosuje się w celu ochrony bolesnych miejsc przed uciskiem, tarciem oraz jako zabezpieczenie po zabiegach usuwania odcisków, modzeli. Ortezy używa się w przypadku korygowania deformacji oraz ochrony przed otarciami i nadmiernym uciskiem. Wykonane są z silikonu lub żelu polimerowego. Stosowanie ortez zmniejsza dyskomfort wywołany zniekształceniami kostno-stawowymi stóp.
Pacjenci, którzy są zainteresowani badaniem podoskopowym, profesjonalnym poradnictwem w zakresie doboru ortez i indywidualnych wkładek ortopedycznych, mogą skorzystać z konsultacji z mgr Markiem Wolskim – fizjoterapeutą Orvit Clinic.
Stopa cukrzycowa – profilaktyka i pielęgnacja
Cukrzyca to choroba przewlekła spowodowana brakiem lub zaburzeniami w wydzielaniu insuliny. Jednym z powikłań cukrzycy jest tzw. zespół stopy cukrzycowej (ZSC). Można wyróżnić trzy odmiany ZSC: -stopa neuropatyczna – powstaje w wyniku upośledzenia unerwienia stopy. Objawia się utratą czucia, niezdolnością odczuwania bólu, temperatury, ucisku. Dochodzi do niewłaściwego obciążenia stopy i powstawania modzeli w okolicy śródstopia. Zaburzenie czynności gruczołów potowych może indukować pojawianie się szczelin i pęknięć na skórze stóp. - stopa angiopatyczna – spowodowana uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Początkowe objawy to: sucha i napięta skóra stóp, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, utrata owłosienia w obrębie stóp, zasinienie, stopy są zimne. - stopa neuropatyczno-niedokrwienna – charakteryzuje się połączeniem cech stopy neuropatycznej i angiopatycznej. Daje najgorsze rokowania, pacjenci z tym rodzajem zespołu stopy cukrzycowej są częściej narażeni na ryzyko amputacji.
Diabetycy są szczególnie podatni na powstawanie trudno gojących się ran. Nieleczone modzele, otarcia, zranienia mogą stać się przyczyną powikłań takich jak owrzodzenia. Chorzy na cukrzycę powinni regularnie korzystać z wizyt w gabinecie podologicznym. Usuwanie niebezpiecznych zrogowaceń, właściwa pielęgnacja paznokci, aplikacja preparatów przeznaczonych wyłącznie dla diabetyków pozwoli zapobiec poważnym konsekwencjom.
Nadpotliwość stóp
Na podeszwie stopy znajduje się około 600 gruczołów potowych/cm2. Problem nadmiernej potliwości stóp (hiperhidrosis) charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów potowych. Jest to zjawisko towarzyszące wielu chorobom, takim jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, otyłość. Przypadłość ta może mieć podłoże emocjonalne, może dotyczyć osób w okresie dojrzewania, przekwitania. Przyczyną nadpotliwości może być również zwiększony wysiłek fizyczny, a także noszenie nieprzewiewnego obuwia. W gabinecie podologicznym stosuje się profesjonalne preparaty przeznaczone do stóp nadpotliwych, powodzenie terapii wymaga jednak dużego zaangażowania ze strony pacjenta.
Sucha skóra stóp
Problem suchej skóry stóp może towarzyszyć niektórym schorzeniom (cukrzyca, choroby tarczycy), ale ma związek także z brakiem gruczołów łojowych w obrębie stóp. Uszkodzenie bariery ochronnej w postaci płaszcza hydrolipidowego wpływa na zwiększoną utratę wilgoci i zmniejszenie elastyczności skóry, co objawia się szorstkością, swędzeniem, skłonnością do pojawiania się pęknieć. Aby uniknąć powikłań należy odpowiednio pielęgnować stopy korzystając z zaleceń podologa oraz regularnie poddawać się zabiegom nawilżającym, uelastyczniającym skórę.

DIAGNOSTYKA GRZYBICY PAZNOKCIA

Zabiegi uzupełniające terapię przeciwgrzybiczą paznokci
Zakażenia grzybicze mogą dotyczyć skóry stóp, jak i płytki paznokciowej. Grzybicę wywołują dermatofity, drożdżaki, pleśniowce. Aby leczenie przyniosło rezultaty pierwszym krokiem powinno być wykonanie badania mykologicznego, na podstawie którego lekarz dermatolog zaplanuje odpowiedni program leczenia. Równolegle do terapii doustnej lub miejscowej zaleconej przez lekarza dermatologa, należy oczyszczać grzybicze zmiany chorobowe, aby zwiększyć skuteczność penetracji leków miejscowych i przyspieszyć regenerację paznokci.
Po zakończonej terapii możliwe jest wykonanie rekonstrukcji płytki paznokciowej przy użyciu masy żelowej zawierającej środki przeciwgrzybicze.

LASEROWE USUWANIE GRZYBICY PAZNOKCIA

 

Derme - Zespół

Derme

Derme - zespół

Derme - Zobacz skład naszego zespołu lekarzy, specjalistów i pielęgniarek

Zobacz Zespół

Powiązane marki