Szczepienia

Wszystkie dostępne w ofercie szczepionki pochodzą od najlepszych, sprawdzonych producentów. Są przechowywane i podawane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, potwierdzonymi licznymi certyfikatami jakie uzyskała nasza placówka. 

Wykaz oraz cennik obowiązkowych i zalecanych szczepień dorosłych przed wyjazdami do krajów tropikalnych i rozwijających się, przeciwko:

Dlaczego Warto szczepić się przed wyjazdem? 

Wyjeżdżając w egzotyczne rejony świata nasze zdrowie jest narażone nie tylko ze względu na zmianę klimatu, ale przede wszystkim ze strony wielu chorób, do których nasze organizmy nie są naturalnie przystosowane.
Tym samym nawet zwykłe zatrucie może okazać się dla nasz znacznie bardziej niebezpieczne niż dla osoby mieszkającej w danym rejonie świata. Obecnie jedyny sprawdzony sposób, aby uchronić się przed niedogodnościami i zagrożeniem wynikających z egzotycznych chorób są szczepionki.
W naszej placówce otrzymasz dostęp do najlepszych jakościowo preparaty, pochodzące od sprawdzonych producentów. Przywiązujemy olbrzymią uwagę do prawidłowego i bezpiecznego przechowywania szczepionek w trosce o Twoje bezpieczeństwo.

Jak to działa?

Przed zaplanowanym wyjazdem (najlepiej na kilka tygodni przed) umów się na wizytę do lekarza medycyny podróży. Podczas konsultacji lekarz dobierze indywidualnie sugerowane szczepienia oraz określi Twój stan zdrowia.

Dokonując szczepień w naszej placówce możesz wyrobić tzw. ‘’żółtą książeczkę’’ zawierającą spis wykonanych szczepień. Ten dokument jest wymagany przy wjeździe do wielu Państw na całym świecie.

Przeciw jakim chorobom możesz się u nas zaszczepić i dlaczego?

 

ŻÓŁTA FEBRA


To śmiertelnie groźna choroba wirusowa występująca w subsaharyjskich krajach Afryki oraz tropikalnych obszarach Środkowej i Południowej Ameryki. Zarażenie się żółtą febrą najczęściej następuje przez ukąszenie komara zakażonego patogenem. Okres największego zagrożenia zarażeniem to pora deszczowa.

POLIOMYELITIS (choroba Heinego-Medina)


Jest ciężką chorobą wirusową, którą można zarazić się drogą pokarmową. W trakcie choroby dochodzi do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. W początkowej fazie choroby uszkodzenia są możliwe do odwrócenia, jednak z postępem choroby uszkodzenia zostają utrwalone i stają się niemożliwe do odbudowy. Ze względu na brak istnienia medykamentów leczących polio, w przypadku wystąpienia tej choroby prowadzone jest leczenie objawowe.

POLIOMYELITIS (choroba Heinego-Medina) + BŁONICA + TĘŻEC + KRZTUSIEC


Polio jest ciężką chorobą wirusową, którą można zarazić się drogą pokarmową. W trakcie choroby dochodzi do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. W początkowej fazie choroby uszkodzenia są możliwe do odwrócenia, jednak z postępem choroby uszkodzenia zostają utrwalone i stają się niemożliwe do odbudowy. Ze względu na brak istnienia medykamentów leczących polio, w przypadku wystąpienia tej choroby prowadzone jest leczenie objawowe.

Poza chorobą polio, w niektórych rejonach świata występuje znacznie większe zagrożenie zachorowania na błonicę, krztusiec lub tężec. Wszystkie choroby, które obejmuje szczepienie są groźnymi infekcjami bakteryjnymi, często prowadzącymi do ostrych powikłań lub śmierci.

Błonica
– Ciężka choroba bakteryjna prowadząca do infekcji krtani oraz zaburzeń oddychania (w ciężkich przypadkach prowadzących do śmierci) kolejne skutki to uszkodzenia nerwowe oraz mięśnia sercowego.

Tężec
– choroba wywołująca silne i długotrwałe skurcze mięśni, w niektórych przypadkach skurcze są tak silne, że prowadzą do złamań kości. Kolejnymi skutkami są uszkodzenie nerwów, drgawki i zaburzenia przytomności oraz zaburzenia oddychania. W wyniku choroby umiera od 10% do 50% pacjentów, również tych leczonych prawidłowo.

Krztusiec – ciężka bakteryjna infekcja powodująca ostre napady kaszlu, może prowadzić do śmierci przez niewydolność oddechową.

BŁONICA + TĘŻEC + KRZTUSIEC


Błonica
– Ciężka choroba bakteryjna prowadząca do infekcji krtani oraz zaburzeń oddychania (w ciężkich przypadkach prowadzących do śmierci) kolejne skutki to uszkodzenia nerwowe oraz mięśnia sercowego.

Tężec
– choroba wywołująca silne i długotrwałe skurcze mięśni, w niektórych przypadkach skurcze są tak silne, że prowadzą do złamań kości. Kolejnymi skutkami są uszkodzenie nerwów, drgawki i zaburzenia przytomności oraz zaburzenia oddychania. W wyniku choroby umiera od 10% do 50% pacjentów, również tych leczonych prawidłowo.

Krztusiec – ciężka bakteryjna infekcja powodująca ostre napady kaszlu, może prowadzić do śmierci przez niewydolność oddechową.

ZAKAŻENIE MENINGOKOKOWE


Choroba meningokokowa wywoływana jest przez bakterie przenoszące się drogą kropelkową. Wywołujące między innymi zapalenie opon mózgowych, gorączkę, wysypkę krwotoczną. W zaawansowanym stadium, choroba prowadzi do wystąpienia posocznicy – szerzej znanej jako sepsa.
Zakażenie Meningokokowe postępuje błyskawicznie, nawet w 1-2 doby doprowadzając do śmierci osoby zarażonej.

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU A (ŻÓŁTACZKA POKARMOWA)


Żółtaczka typu A ma zasięg ogólnoświatowy, szczepienie szczególnie zalecane przed wyjazdem do krajów rozwijających się, o niskim poziomie higieny. Zarażenie następuje głównie poprzez spożycie zanieczyszczonej wody lub żywności. Objawy to gorączka, ogólne osłabienie, mdłości, bóle pod prawym łukiem brwiowym, następnie pojawia się żółtaczka, ból głowy, brak apetytu oraz ciemny mocz. Żółtaczka typu A jest chorobą, którą ciężko przechodzą osoby dorosłe, choroba może prowadzić do śmierci zarażonego.

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU B (ŻÓŁTACZKA WSZCZEPIENNA)


Żółtaczka typu B ma zasięg ogólnoświatowy, z wyjątkiem krajów rozwiniętych, o niskim ryzyku w Ameryce Północnej, Zachodniej i Północnej Europie, Australii i Nowej Zelandii, Afryka. Patogen wywołujący chorobę przenosi się drogą płciową, poprzez użycie niesterylnej igły lub przez zakażenie rany. Schorzenie w skrajnych przypadkach może prowadzić do często śmiertelnego piorunującego zapalenia wątroby, marskości oraz raka wątroby.

WŚCIEKLIŹNA (PROFILAKTYKA PRZEDEKSPOZYCYJNA)
DUR BRZUSZNY


Choroba ma zasięg ogólnoświatowy, szczepienie szczególnie zalecane przed wyjazdem do krajów o niskim poziomie higieny w Południowej Azji, Afryce oraz rozwijających się. Zarażenie następuje poprzez spożycie zanieczyszczonej odchodami nosicieli wody lub żywności. W trakcie przebiegu choroby występują bóle brzucha i głowy, temperatura, bradykardia(niskie tętno), krwotoki z nosa, wysypka plamisto-grudkowa tułowia(różyczka durowa), powiększenie wątroby i śledziony, biegunka lub zaparcia, zapalenie płuc. W późniejszym okresie u zarażonego występują poważne powikłania m. in. Krwawienie z przewodu pokarmowego, posocznica (sepsa), zapalenie mózgu i kości, delirium. Nieleczona choroba prowadzi do śmierci nawet do 30% zarażonych.

TĘŻEC


Ma zasięg ogólnoświatowy – 1 dawka przypominająca co 10 lat, tężec to choroba wywołująca silne i długotrwałe skurcze mięśni, w niektórych przypadkach skurcze są tak silne, że prowadzą do złamań kości. Kolejnymi skutkami są uszkodzenie nerwów, drgawki i zaburzenia przytomności oraz zaburzenia oddychania. W wyniku choroby umiera od 10% do 50% pacjentów, również tych leczonych prawidłowo.

JAPOŃSKIE ZAPALENIE MÓZGU


Szczepienie szczególnie zalecane przed wyjazdem do w rejony endemiczne Azji oraz Południowo – Wschodniej Indonezji. Zarażenie wirusem następuje poprzez ugryzienie zakażonego patogenem komara. W agresywnym przebiegu choroby występują objawy neurologiczne, zaburzenia świadomości, niedowłady, zapalenie mózgu. Śmiertelność sięga 30%, choroba może prowadzić do powikłań w formie parkinsonizmu, ataksji, osłabienia siły mięśniowej, zaburzeń psychicznych

CHOLERA


To groźna choroba bakteryjna przewodu pokarmowego. Zarażenie następuje poprzez nie stosowanie zasad higieny i spożycie żywności zakażonej. Po wniknięciu patogenu do organizmu, rozwój i ujawnienie się choroby następuje od kilkunastu godzin do maksymalnie 5 dni (w większości do 3 dni). Objawami są silna biegunka, mdłości i wymioty, drżenie mięśni. Ostatecznie cholera prowadzi do ciężkiego odwodnienia organizmu i śmierci.

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU


szczepienie zalecane podróżnym na terenie Europy i Azji. Kleszczowe zapalenie mózgu to nieuleczalna choroba atakująca układ nerwowy i mózg. Pierwsze objawy przypominają grypę – gorączka, osłabienie, bóle głowy, nudności. Finalnie u około 10-20% pacjentów, choroba prowadzi do powstania niedowładów, zaników mięśniowych, przewlekłych bóli głowy oraz stanów depresyjnych.

Powiązane słowa kluczowe