Seksuolog Toruń. Temat seksu jest dla wielu bardzo krępujący.

Na co dzień nie zastanawiamy się, czy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Dopiero gdy zaczynamy odczuwać pewien dyskomfort bądź zaburzenia, zaczynamy reagować i szukać przyczyny. W przypadku problemów z układem moczowym czy pokarmowym nie mamy wątpliwości, że powinniśmy udać się do specjalisty. Niestety zaburzenia w sferze seksualnej, są przez nas często bagatelizowane, a nie leczone prowadzą do smutnych konsekwencji.

 
Krępująca sprawa

Większość ludzi dzieli się na tych, którzy temat seksu obracają w żart i mówią o nim w infantylny sposób, oraz na tych, którzy całkowicie unikają rozmów na temat tej sfery życia. Niewielu z nas potrafi otwarcie i rzeczowo opowiadać o swoich potrzebach seksualnych, bądź problemach związanych z tego typu intymnością. W świadomości ludzi wyryło się bowiem przeświadczenie, że seks to temat, którego nie powinno się poruszać. Szczególnie kiedy ktoś doświadcza jakichś problemów. Każdego dnia na ulicy, w pracy czy sklepie mijamy kogoś, kto cierpi z powodu niesatysfakcjonującego życia intymnego. Czasami jest to singiel, który z powodów swoich kompleksów nie potrafi znaleźć partnera. Niekiedy to osoba samotna, nieświadoma, że jest uzależniona od seksu. Dylematy seksualne przeżywają także zgodne małżeństwa, które po wielu latach spędzonych razem, przestali umieć ze sobą rozmawiać, a tym samym spełniać swoje oczekiwania. Ponieważ temat seksu jest tematem wstydliwym i krępującym. Mało mówi się o konsekwencjach, jakie niesie za sobą niezaspakajanie potrzeb seksualnych w sposób zdrowy i zrównoważony. Natomiast seksuolodzy są zgodni, że zachowanie równowagi w sferze seksualnej gwarantuje poprawne zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.


Istotna rola seksu

Choć niektórzy traktują go wyłącznie jako zabawę, seks pełni w naszym życiu niezwykle istotną rolę. Zdrowe relacje seksualne pozwalają budować udane relacje z innymi, zachowywać równowagę, która przekłada się na naszą efektywność, a także sukcesy. Osoby sfrustrowane przez nieudane życie seksualne często przechodzą dłuższą drogę do sukcesu w porównaniu z ludźmi, którzy cieszą się seksem. Oprócz aspektów psychiczno-rozwojowych seks niesie także wiele zalet w kwestii stricte zdrowotnej. Regularny i udany stosunek płciowy korzystnie wpływa na nasz układ krążenia, ponadto redukuje stres i zmniejsza napięcia. Seks wzmacnia także naszą odporność, a także zmniejsza bóle głowy. Jednak te wszystkie korzyści znajdą swoje odzwierciedlenie w naszym życiu, dopiero gdy seks stanie się dla nas przyjemnością bez żadnych dylematów. W momencie, gdy mamy nieustanny problem z niskim poziomem libido, odczuwamy ból podczas stosunku, bądź pogubiliśmy się i odczuwamy zaburzenia preferencji, powinniśmy udać się do poradni seksuologii.


Kim jest seksuolog?

Seksuolog to specjalista, który zajmuje się życiem płciowym człowieka. Co istotne specjalista pomoże nam zarówno, gdy borykamy się z problemami fizycznymi jak i psychicznymi. Bowiem przed otrzymaniem tytułu seksuologa, lekarz kończy studia medyczne z dziedzin takich jak: psychiatria, ginekologia czy urologia. Dlatego w zależności od problemu, jest w stanie pomóc nam bez względu na przyczynę zaburzeń sfery seksualnej. Niewątpliwie dla wielu z nas wizyta w poradni seksuologii jest bardzo krępująca. Często musimy przełamać wstyd, który nie pozwala nam skorzystać z pomocy specjalisty. Pamiętajmy, że jest to lekarz, który ma za zadanie nam pomóc. Nie musimy obawiać się oceniania czy krytykowania. Seksuolog znajdzie przyczynę naszych problemów intymnych i znajdzie najlepsze dla nas rozwiązanie. Warto się do niego udać, gdy odczuwamy, że nasza sfera seksualna uległa niekorzystnej zmianie. Do specjalisty powinni wybrać się mężczyźni, którzy cierpią z powodu braku wzwodu bądź przedwczesnego wytrysku. Seksuolog pomaga także partnerom, którzy nie potrafią rozmawiać ze sobą o tym co ich gnębi i czego oczekują.


Terapie dla każdego

Współczesne poradnie seksuologii prowadzą terapię zarówno dla osób indywidualnych borykających się z problemami takimi jak seksoholizm czy zaburzenia preferencji, ale także terapię dla par. Czasami w najbardziej kochających małżeństwach dochodzi do momentu, w którym coś się psuje. Specjaliści są zgodni, że najczęstsza przyczyna rozwodów rodzi się w momencie narastających problemów sfery seksualnej. Z czasem partnerzy przestają siebie zaskakiwać, znają się tak dobrze, że są w stanie przewidzieć każdy następny ruch. Taka monotonia i rutyna może prowadzić do szukania przez jednego z partnerów innych doznań. Ciche dni, odmowa stosunku czy brak wzwodu, czy orgazmu są sygnałami, które powinny skłonić partnerów do skorzystania z pomocy seksuologa. Jeżeli dwojgu ludzi zależy na swoim związku, terapia może przynieść zaskakujące efekty. Często już po kilku wizytach u seksuologa, para zaczyna lepiej się rozumieć. Jeżeli odczuwamy permanentny ból pleców, chętnie korzystamy z pomocy ortopedy. W momencie, w którym zaczynamy odczuwać niekorzystne emocje, które wywołuje niezdrowa relacja seksualna, udajmy się do seksuologa. Niech słowo seks przestanie być wstydem, a zacznie naturalnym szczęściem.

Powiązane artykuły

Powiązane słowa kluczowe