Poradnia nefrologiczna w Toruniu

Poradnia nefrologiczna w Toruniu
Nerki to narząd, o którym często zapominamy w kontekście profilaktyki i higieny. Ich prawidłowe funkcjonowanie, pozwala cieszyć się długim i komfortowym życiem. Jednak zbagatelizowanie niektórych sygnałów, które wysyła organizm odnośnie pracy naszych nerek, może prowadzić do bardzo poważnych problemów. Dowiedz się kiedy powinieneś odwiedzić poradnię nefrologiczną i czego możesz oczekiwać.

Nieoceniona praca nerek
Prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego jest niezwykle ważne dla poczucia pełni zdrowia. Na co dzień nie zastanawiamy się, czy nasze nerki odpowiednio pracują. Warto mieć na uwadze, że każdej doby ten parzysty narząd przefiltrowuje nawet do 180 litrów moczu pierwotnego. By wspierać nerki w ich ciągłej pracy, należy pamiętać o odpowiedniej ilości przyjmowania płynów. Pamiętaj, że używki takie jak papierosy czy alkohol nie sprzyjają funkcjonowaniu nerek. Na układ moczowy mają również wpływ takie czynniki jak aktywność fizyczna i dieta. Nadmiar białka, może być szkodliwe dla nerek. Niektórzy skarżą się na ból w okolicy lędźwiowej, sądząc, że boli ich nerka. Nerki same w sobie, nie dają dolegliwości bólowych, ze względu na brak nerwów czuciowych. Ból może, pochodzić bezpośrednio z kręgosłupa, albo np. z torebki nerkowej lub dróg moczowych. Nie mniej jednak nawracające bóle powinniśmy jak najszybciej zdiagnozować. Problemy związane z nerkami, mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Aby jednak móc określić ewentualne choroby układu moczowego, trzeba udać się do poradni nefrologicznej.

Kiedy udać się do poradni?
Poradnie nefrologiczne to miejsce, do którego powinien udać się każdy, kto podejrzewa problemy z układem moczowym. Nieprawidłowe funkcjonowanie nerek, może objawiać się różnorako. Zdarza się, że niekiedy jest to dyskomfort podczas oddawania moczu, a czasami zauważona w nim krew. Bywa jednak, że zaawansowane choroby nerek objawiają się nieoczywistymi dolegliwościami takimi jak: nudności, wymioty, nadciśnienie czy duszności. By móc jednoznacznie stwierdzić stan naszego układu moczowego, nefrolog robi USG, oraz zleca wykonanie badań krwi (kreatynina i wskaźnik GFR), oraz badanie moczu. Mając komplet wszystkich wyników, specjalista jest w stanie określić przyczynę naszego złego samopoczucia.


Choroby nerek
Do najczęstszych chorób nerek zalicza się kamicę nerkową, infekcję, zapalenie nerek oraz niewydolność. Ostatnie schorzenie jest niezwykle poważne i nieleczone może prowadzić nawet do śmierci. Leczenie polega na regularnym wykonywaniu dializ, lub przeszczepie nerki. W przypadku kamicy nerkowej lekarz przypisuje odpowiednie leki, które pozwalają wydalić kamień lub piasek z nerek. Niekiedy konieczne się operacyjne usunięcie kamienia. Jeżeli choroba nerek jest związana z infekcją, również stosuje się leczenie farmakologiczne. Bez względu na przyczynę choroby układu moczowego, należy swoją przypadłość skonsultować w poradni nefrologicznej. Warto pamiętać, że nerki są niezbędnym do życia organem. Oznacza to, że ich nieoprawne funkcjonowanie zagraża naszemu zdrowi, a nawet życiu. W przypadku niewydolności nerek lekarz wybiera najlepszą dla pacjenta metodę leczenia. Przeszczep nerki to zabieg dający szansę na normalne i długie życie. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, iż starsi pacjenci z niewydolnością nerek są z reguły na końcu kolejek do wykonania przeszczepu. Również ich stan zdrowia, np. wszelkie choroby układu krążenia kolidują z bezpiecznym przebiegiem takowej operacji. Rozwiązaniem są wówczas dializy. O jej rodzaju (otrzewnowa, hemodializa), decyduje nefrolog. Wielu pacjentów obawia się regularnych, kilkugodzinnych wizyt w szpitalu (hemodializa). Szczególnie młodzi ludzie, aktywni zawodowo, często nie mogą pozwolić sobie na spędzeniu pół dnia w szpitalu. Dlatego u takich pacjentów częściej stosuje się dializy otrzewnowe, które można wykonywać samemu w domu.


Poradnie nefrologiczne – Toruń
Warto szukać placówek, w których w jednym miejscu będziemy mogli skorzystać z pomocy lekarza, wykonać wszystkie niezbędne badania, a także otrzymać niezbędne porady. W Toruniu z powodzeniem znajdziemy poradnie nefrologiczne, w których sztab specjalistów pomoże znaleźć przyczynę naszych dolegliwości związanych z układem moczowym. Jeżeli nasz stan zdrowia znacznie się pogarsza, jeżeli zauważymy w swoim moczu krew, a do tego towarzyszą nam np. takie objawy jak duszności i wymioty. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą w poradni nefrologicznej. Warto rozważyć pójście do prywatnej placówki, w której bez długich kolejek uda nam się rozwiązać nasz problem i powrócić do pełni sił. Wykryta na wczesnym etapie choroba nerek, daje szanse na skuteczne wyleczenie. Regularne wykonywanie badań, oraz wizyty u nefrologa, są gwarancją naszego bezpieczeństwa i dobrej formy. Pamiętaj, że tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, czy nasze nerki oraz cały układ moczowy działają prawidłowo. Nie sugeruj się radami znajomych lub pseudo diagnozami z Internetu. Każdy niepokojący objaw powinniśmy skonsultować ze specjalistą. Słuchaj swojego organizmu, pamiętaj o profilaktyce badań i korzystaj z takich miejsc jak poradnie nefrologiczne.

Powiązane słowa kluczowe