Gdzie wykonać EKG wysiłkowe?

Gdzie wykonać EKG wysiłkowe?
Różnego rodzaju choroby układu krążeniowego i serca to niestety coraz częściej spotykany problem. Sytuacji nie poprawia fakt, że na tego typu dolegliwości cierpią również nastolatkowie. Niestety, schorzenia serca należą w dwudziestym pierwszym wieku do grupy określanej jako tzw. choroby cywilizacyjne. Z drugiej jednak strony, pomimo iż serce jest jednym z najważniejszych organów ludzkiego organizmu, nie oznacza to jeszcze, że problemy w funkcjonowaniu tego narządu oznaczają wyrok. Wręcz przeciwnie — z pomocą profesjonalnego kardiologia można pokonać przeciwności losu. Jak diagnozować choroby serca u dorosłych i w jaki sposób walczyć z tym problemem? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to oraz wiele innych pytań.

Kardiolog — konsultacja medyczna z profesjonalistą to podstawa
Kardiolog to lekarz specjalista w zakresie schorzeń określanych potocznie jako choroby serca — mowa tu o chorobach układu sercowo-naczyniowego obejmującego, oprócz serca, także aortę i innych naczyń krwionośnych. Wsparcie kardiologa jest ważne właściwie na każdym etapie życia człowieka.Wbrew obiegowym opiniom, schorzenia serca to domena nie tylko seniorów, ale nierzadko również osób w wieku nastoletnim oraz dzieci. Do badań, które pomagają kardiologowi w zidentyfikowaniu schorzenia u dzieci oraz podjęcia odpowiednich działań, należy między innymi procedura określana jako tzw. EKG wysiłkowe.

EKG wysiłkowe — na czym polega badanie?
EKG wysiłkowe polega na sprawdzeniu, jaki jest wpływ wysiłku fizycznego (poprzez chód, szybki marsz, a następnie lekki bieg na bieżni) na zdrowie osoby badanej. Ponieważ pacjent jest podłączony do EKG, możliwe jest dokonanie szczegółowego pomiaru m.in. w zakresie ciśnienia tętniczego.EKG wysiłkowe pozwala stwierdzić, w jakim stopniu określone czynniki (np. otyłość, dieta pełna cholesterolu, obecność chorób serca u członków rodziny itd.) wpływają na układ sercowo-naczyniowy pacjenta i jaki jest stan jego zdrowia pod tym kątem.
EKG wysiłkowe dla dzieci — o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do badania?

Przed poddaniem się badaniu należy pamiętać o szeregu przeciwwskazań. Nie zastosowanie się do wymagań (wybrane z nich przedstawiono poniżej) może sprawić, że wynik badania nie będzie rzetelny! Przed udaniem się na EKG wysiłkowe zaleca się, aby:
• nie spożywać pokarmów i napojów w okresie około trzech godzin przed testem,
• absolutnie unikać palenia papierosów na cztery godziny przed badaniem,
• założyć wygodny strój i obuwie,
• powiadomić lekarza o dotychczas przyjmowanych lekarstwach,
• zadbać o to, by skóra (w szczególności w okolicach klatki piersiowej) była czysta i odtłuszczona — dlatego nie wolno wcześniej smarować skóry maściami, kremami nawilżającymi itd. 

Ile czasu zajmuje przeprowadzenie EKG wysiłkowego?
Długość tego badania jest uzależniona przede wszystkim od takich czynników jak:
• poziom kondycji fizycznej badanej osoby,
• stan zaawansowania choroby.
Od powyższych kwestii zależy bowiem, jak szybko pojawi się zbyt wysokie tętno oraz inne ewentualne oznaki chorobowe.

Profesjonalny kardiolog Toruń — jak odpowiednio wybrać poradę kardiologiczną?
Jak zapewne wiesz, choroby serca są szczególnie groźne dla ludzkiego organizmu — serce oraz układ krążeniowy są odpowiedzialne między innymi za prawidłowy obieg krwi w ludzkim ciele. Schorzenia serca, jeśli są nieleczone, mogą nie tylko utrudnić codzienne funkcjonowanie, a w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do zgonu (na przykład wskutek zawału).Taki stan rzeczy oznacza, że w przypadku pojawiających się problemów z sercem (bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy itd.) należy niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty ds. kardiologii.

Jak znaleźć dobrego kardiologa w Toruniu?
Odpowiedź na to pytanie jest w gruncie rzeczy taka sama, jak ma to miejsce w przypadku innych regionów Polski. Konieczny jest wybór takiego lekarza kardiologa, który:
• ma wieloletnią praktykę — doświadczenie jest w pracy lekarza niezbędne,
• cieszy się dobrą opinią — czy jest lepszy dowód na wysoką jakość usług świadczonych przez kardiologa niż zdrowi, zadowoleni pacjenci?
• ma dowody potwierdzające profesjonalizm. Ciekawym rozwiązaniem w tym zakresie są na przykład branżowe wyróżnienia certyfikaty na zgodność pracy poradni z międzynarodowymi normami i standardami.
Do podmiotów, które mogą poszczycić się tego typu atutami, należy między innymi Lecznica Citomed w Toruniu. Podmiot ten zajmuje się wykonywaniem profesjonalnych usług medycznych, w tym między innymi w zakresie:
• echokardiografii (inne stosowane określenia na ten typ badania to: „echo serca”, USG serca oraz ultrasonokardiografia)
• EKG oraz EKG wysiłkowego,
• diagnostyki z użyciem takich urządzeń jak na przykład holter EKG lub holter ciśnieniowy,oraz wielu innych.

Powiązane słowa kluczowe