Czy szczepionka przeciw pneumokokom może powstrzymać koronawirusa?

Cały świat szuka sposobu, aby powstrzymać lub chociaż ograniczyć szerzenie się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Do przewidywanej drugiej fali, która ma nadejść wraz z jesienią pozostaje coraz mniej czasu. Z tego powodu naukowcy starają się sprawdzić każdą możliwość powstrzymania choroby. Obecnie pod lupę wzięta została szczepionka przeciwko pneumokokom PCV13.

Jak wiadomo, zachorowalność i umieralność z powodu COVID-19 wynika głównie z rozwoju pierwotnego wirusowego zapalenia płuc u osób niezdolnych do stłumienia replikacji wirusa. Zwykle występuje to od 7 do 10 dni od zakażenia, często powodując zespół ostrej niewydolności oddechowej. Osoby najbardziej narażone na rozwój ciężkiego COVID-19 to osoby z cukrzycą, przewlekłą chorobą płuc, chorobą wieńcową, dowolną postacią supresji immunologicznej lub osoby w wieku > 65 lat. 

Pomimo jeszcze obecnie nieznanej interakcji między chorobą pneumokokową a COVID-19, każda interwencja w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się jakąkolwiek chorobą układu oddechowego w czasie drugiej fali zachorowań może być korzystna. Wtórne zakażenia bakteryjne pneumokokami zwykle następują po chorobie grypy, a zastosowanie szczepionki przeciw grypie i PCV13 może zmniejszyć to obciążenie u osób starszych i osób z chorobami podstawowymi. 

Obniżenie ryzyka zarażenia układu oddechowego pozwoli na mniej wizyt w klinikach i mniej przyjęć do szpitali, zmniejszając w ten sposób obciążenie infrastruktury medycznej i zmniejszając narażenie na nabycie COVID-19 w szpitalach / klinikach.

 

Źródło:https://www.nicd.ac.za/diseases-a-z-index/covid-19/advice-for-the-public/pneumococcal-conjugate-vaccine-use-in-the-light-of-the-covid-19-pandemic/