Co to jest konchoplastyka?

Co to jest KONCHOPLASTYKA
Rozrost błony śluzowej nosa prowadzi do zwężenia przewodu nosowego i powoduje trudności w oddychaniu. Proces rozwija się na tle chorób zapalnych lub ze względu na cechy anatomiczne danej osoby. Ale obecnie wykonywany jest zabieg chirurgiczny skutecznie redukujący objętość małżowin nosowych.To konchoplastyka, operacja polegająca na całkowitym lub częściowym usunięciu dolnych małżowin wraz z błoną śluzową, pomaga to przywrócić zaburzone funkcje oddechowe organizmu. Resekcja ścian małżowin nosowych jest radykalną, ale małoinwazyjną metodą, ale często niezbędną.


Co to jest konchoplastyka?
To zabieg, którego celem jest redukcja objętości małżowin nosowych, dotyczy to przede wszystkim dolnych małżowin. Konchoplastyka usprawnia oddychanie przez nos i eliminuje częstą zapadalność na różne infekcje a także problemy z prawidłowym funkcjonowaniem węchu. Ten zabieg jest zarówno bezbolesny i bezpieczny. Najkorzystniejszą formą zabiegu redukcji małżowin nosowych jest radiochirurgia, czyli trwałe obkurczanie tkanek z wykorzystaniem fal radiowych. Polega na usunięciu nadmiaru przerośniętych małżowin nosowych. Zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego i trwa około pół godziny. Czy efekty zabiegu są odczuwane od razu? Konchoplastyka daje możliwość uzyskania trwałych efektów po 14 dniach po wykonaniu zabiegu, a co bardzo istotne nie ma żadnych śladów w postaci blizn.
Dlaczego wykonywana jest konchoplastyka?
Redukcja objętości małżowin nosowych skutecznie niweluje objawy alergii, dlatego jest zalecana osobom borykającym się z ciągle zatkanym nosem. Co trzeba wiedzieć? Małżowina nosowa jest wypukleniem błony śluzowej nosa na konstrukcji kostnej. Dolna jej część jest odrębną strukturą zlokalizowaną w jamie nosowej. Najpopularniejszą metodą korygowania małżowin nosowych jest zabieg wykorzystujący właśnie fale radiowe. Polega na włożeniu do małżowiny urządzenia, które emituje fale o określonej długości. Następnie dochodzi do koagulacji niektórych fragmentów.


Wskazania do redukcji małżowin nosowych 
• Zatkany nos.
• Chrapanie oraz bezdechy senne.
• Zaburzenia prawidłowego oddychania.
• Ciągły katar.
• Uzależnienie się od zażywania kropli do nosa.
• Zaburzenia zapachu.
W przypadkach, gdy metody medyczne nie radzą sobie z tą symptomatologią, zaleca się leczenie radiochirurgiczne - konchoplastykę.


Znaczenie prawidłowego oddychania przez nos
Znaczenie pełnego oddychania przez nos dla organizmu człowieka jest niezwykle ważne. Powietrze, które wdychamy przez nos, dzięki specjalnym mechanizmom, jakie daje nam natura, jest ogrzewane, nawilżane i oczyszczane w drogach nosowych przed dostaniem się do płuc. Fizjologiczne funkcje nosa i filtrowania są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania płuc i ogólnego stanu zdrowia. Wyniki badań sugerują, że oddychanie przez usta, które jest związane z hiperwentylacją, może być jedną z przyczyn zaostrzeń astmy oskrzelowej, wysokiego ciśnienia krwi, chorób mięśnia sercowego i wielu innych stanów patologicznych. Dlatego tak duże znaczenie przypisywane jest zabiegowi – konchoplastyka.Małżowiny nosowe mogą stać się grubsze z wiekiem lub ludzie rodzą się już z powiększonymi. Często obserwuje się wzrost w dolnych małżowinach. Bez względu na to, kiedy i dlaczego wzrosły, prowadzi to do trudności w oddychaniu z powodu zwężenia jamy nosowej. Osoby borykają się z takimi objawami jak np. chroniczny katar czy chrapanie. W takich przypadkach, gdy metody medyczne nie radzą sobie z tą symptomatologią, zalecane jest leczenie radiochirurgiczne - konchoplastyka.


Problemy z rozrostem małżowin nosowych
Przewlekłe zapalenie nabłonka małżowin nosowych (na tle procesów zakaźnych, alergicznych lub urazowych) jest czynnikiem predysponującym, który stymuluje wzrost błony śluzowej. Pod wpływem przepływu powietrza doznaje urazu i uruchamiają się mechanizmy kompensacyjne, w odpowiedzi, na które błona śluzowa zaczyna rosnąć. Obszary przerostu częściowo lub całkowicie blokują drogi oddechowe, powodując przekrwienie błony śluzowej nosa, upośledzenie oddychania i węchu. Ciągły zatkany nos i przewlekły katar nie są wcale nieszkodliwymi zjawiskami. Prowadzą do procesów zapalnych, obrzęków i trudności w oddychaniu przez nos, a w rezultacie do zaburzenia wzbogacenia mózgu w tlen.Do zwalczania nieżytu nosa stosuje się różne konserwatywne metody, ale nie zawsze są one skuteczne. Gdy metody zachowawcze nie są wystarczająco skuteczne, lekarze proponują interwencję radiochirurgiczną, a mianowicie redukcję dolnych małżowin nosowych. Na splot małżowiny nosowej wpływają fale radiowe o określonej częstotliwości. Po zabiegu następuje pełne zachowanie funkcji nabłonka rzęskowego. Korzyści z konchoplastyki to znaczne zredukowanie nawracających infekcji i swobodny oddech.


Zalecenia po zabiegu konchoplastyki
Zmniejszenie wielkości małżowiny nosowej ułatwia oddychanie. Ale bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń chirurga po zabiegu: nie należy palić papierosów przez kilka dni. Trzeba również unikać forsownych ćwiczeń i wszystkiego, co może podnieść ciśnienie krwi, ponieważ powoduje krwawienie. 

 

Chcesz umówić zabieg? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak to zrobić. 

Powiązane słowa kluczowe